Bieganie oprócz tego, że sprawia dużo przyjemności, radości i satysfakcji, to również pozytywnie wpływa na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Podstawą biegania i kluczem do sukcesu jest jednak właściwe przygotowanie.
Co warto wiedzieć o bieganiu, zdrowiu i zachowaniu dobrej formy?
DEKALOG BIEGACZA
Bieganie to dyscyplina, którą można uprawiać w każdym miejscu, o każdej porze, bez względu na wiek. Należy jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu:
- Przed rozpoczęciem przygody z bieganiem co najmniej raz zbadaj serce, płuca, zrób badania laboratoryjne, odwiedź fizjoterapeutę sportowego lub wykonaj diagnostykę funkcjonalną.
- Zawsze rozgrzewaj się przed treningiem.
- Zawsze rozciągaj się po treningu.
- Nie samym bieganiem biegacz żyje - nie zapominaj o treningu uzupełniającym (rower, pływanie) oraz zróżnicowanej diecie.
- Zachowaj odstępy regeneracyjne pomiędzy treningami.
- Jeśli boli - nie biegaj i skonsultuj swój stan z ortopedą lub rehabilitantem.
- Nie zwiększaj dystansu o więcej niż 10% przez 4 tygodnie (adaptacja).
- Pij gdy poczujesz pragnienie.
- Biegaj co najmniej 2 razy w tygodniu.
- Od początku pracuj nad prawidłową techniką biegu.
NAJCZĘSTSZE KONTUZJE U BIEGACZY
Bieganie jest jednym ze sportów szczególnie obciążających dolny odcinek kręgosłupa i kończyny dolne. Na urazy najbardziej narażone jest kolano. Często przeciążeniu ulega również podudzie, stopa i udo, rzadziej kontuzje dotyczą okolic stawu skokowego, bioder i dolnych partii pleców.
Najczęstszymi kontuzjami u biegaczy są:
Zapalenie ścięgna Achillesa - do zapalenia dochodzi najczęściej w wyniku nakładających się mikrourazów, wynikających z nadmiernych i powtarzających się przeciążeń treningowych. Szczególnym ryzykiem objęci są biegacze, którzy treningi prowadzą w terenie górzystym lub pagórkowatym oraz początkujący, którzy niewłaściwie dobierają obuwie do powierzchni.
Zapalenie rozcięgna podeszwowego - to niewinnie rozpoczynająca się dolegliwość. Początkowo charakteryzuje ją lekki ból pięty w trakcie pierwszych paru kroków, po przebudzeniu. Z czasem ból z okolicy pięty zaczyna rozprzestrzeniać się wzdłuż łuku stopy.
Urazy mięśni kulszowo – goleniowych - kontuzja objawia się nagłym, dość silnym bólem z tyłu uda, utrudniającym lub całkowicie uniemożliwiającym kontynuowanie aktywności, najczęściej zdarza się u sprinterów lub przy gwałtownych przyspieszeniach w trakcie biegu.
Złamania zmęczeniowe - początkowo dolegliwości nie są zbyt dokuczliwe, pojawiają się tylko po wysiłku i miarę szybko zanikają. Po kilku tygodniach dyskomfort staje się coraz wyraźniejszy, a ból narasta.
JAK ZAPOBIEGAĆ URAZOM?
Głównym powodem kontuzji jest brak odpowiedniej rozgrzewki, nieprawidłowo prowadzony trening, np. zbyt duże dystanse i zbyt długi czas trwania treningu. Ważnym elementem jest również uwzględnienie w treningach ćwiczeń wzmacniających siłę mięśni - pozwoli to na ograniczenia zmęczenia mięśni, które często przyczynia się do urazów. Nie należy również zapominać o prawidłowym i profesjonalnym obuwiu. Nie wszystkie buty do biegania są takie same, rodzaj obuwia różni się w zależności od budowy stopy i stylu biegania. Pamiętajmy o kompleksowym podejściu do kwestii biegania, z uwzględnieniem możliwości, jakimi w danym momencie dysponuje nasze ciało. Współpraca z ortopedą oraz zaufanym rehabilitantem to nie tylko przejaw troski o zdrowie, ale również najlepsza droga do osiągania satysfakcjonujących wyników sportowych.