Badania diagnostyki funkcjonalnej, pozwalają precyzyjnie ocenić aktualny stan układu ruchu pacjenta i zidentyfikować dysfunkcje – nawet te z pozoru niezauważalne, tym samym minimalizując ryzyko przyszłych kontuzji. Z oceny i płynącej z niej zaleceń korzysta niemal każdy: od sportowca amatora, osoby nieuprawiające żadnego sportu, dzieci i młodzież. To badanie jest szczególnie ważne dla osób, które przebyły urazy układu ruchu lub borykają się ze zmianami przeciążeniowymi i zespołami bólowymi.
W przypadku braku dolegliwości bólowych oceniamy efektywność i jakość ruchu tak, aby wyłapać potencjalne problemy, które w niedalekiej przyszłości mogą stać się przyczyną kontuzji. Ocenie podlegają asymetria ruchu, asymetria kończyn, dysbalans mięśniowy, nieprawidłowe wzorce ruchu całego ciała, czy nieprawidłowa technika, która może potencjalnie wyłączyć pacjenta ze sportu. Oceniamy także chód, kształt stopy oraz oś kończyn. W razie wątpliwości zalecamy dodatkowe badania obrazowe, w tym m.in. badania obciążeniowe RTG lub rezonans magnetyczny.
PROCES DIAGNOSTYKI FUNKCJONALNEJ
- Analiza – badanie statyczne
- Badanie dynamiczne
- Fizjoterapia
- Raport
Każda osoba, która się zgłosi do nas ma do dyspozycji pełne zaplecze diagnostyczne, zespół kilkunastu lekarzy ortopedów specjalizujących się w poszczególnych schorzeniach, Centrum Ortopedii Sportowej, Centrum Diagnostyki Funkcjonalnej oraz Ośrodek Rehabilitacji z fizykoterapią.