
Ganglion
Rozwój cywilizacji ułatwił nam codzienne funkcjonowanie, ale doprowadził też do powstania nowych jednostek chorobowych, takich jak ganglion - torbiel wypełniona płynem lub gęstą galaretowatą mazią. Gangliony pojawiają się najczęściej w okolicy stawów rąk, nadgarstka, rzadziej stopy i stawu skokowego. Codzienna praca przed komputerem jest główną przyczyną przeciążenia okolicy nadgarstka, może pojawiać się również w innych nadwyrężonych codzienną pracą stawach. Nieleczony ganglion może prowadzić do znacznego ograniczenia ruchomości stawów, a w skrajnych przypadkach nawet do niedowładu mięśni.
Przyczyną powstawania ganglionów jest nadmierna produkcja ilości płynu stawowego wewnątrz stawu, spowodowana:
- Urazami
- Przeciążeniami
- Stanami zapalnymi mięśni i ścięgien w okolicach stawów
- Stanami zapalnymi w torebkach stawowych
Płyn stawowy zapewnia odpowiednią ruchomość elementów kostnych i chrzęstnych i minimalizuje powstające w trakcie ruchu tarcie. Jego nadmiar prowadzi do rozciągania torebki stawowej i wzrostu ciśnienia, przez co powstaje podskórny guzek. Najczęściej jest niezwiązany z innymi chorobami, jednak zdarzają się przypadki, w których jest objawem innego uszkodzenia np. więzadła w danej okolicy.
Jest to bardzo częsta przypadłość dotykająca przede wszystkim osoby młode, szczególnie te pracujące na komputerze. Trzy razy częściej pojawiają się u kobiet. Większość tych zmian jest niebolesna. Jednak niektórzy pacjenci odczuwają dolegliwości bólowe, najczęściej po przeciążeniu całodniową pracą, takie jak:
- Bólu w trakcie ruchu nadgarstka
- Ograniczone ruchy ręką
- Odczyny zapalne
- Zaburzenia na tle neurologicznym
Jak można wyleczyć ganglion? Jest to przypadłość, która może zniknąć samoistnie. W niektórych przypadkach torbiel rośnie i daje nieprzyjemne objawy. W tym celu lekarze po przeprowadzeniu wnikliwego wywiadu lekarskiego mogą zlecić badania takie jak USG i RTG. W gorszych przypadkach może zostać wykonany rezonans magnetyczny. Jeśli badania potwierdzą wystąpienie ganglionu, lekarz zleca odpowiednią terapię.
W początkowych fazach terapia polega na odciążeniu stawu i jego unieruchomieniu. Często wdrażana jest również farmakoterapia o działaniu przeciwzapalnym i fizykoterapia. Najlepsze rezultaty dają zabiegi takie jak:
- Ultradźwięki
- Laseroterapia
- Masaże
- Krioterapia
- Pole magnetyczne
- Kinesiotaping
- Ćwiczenia fizyczne
Czy da się zapobiegać tej dolegliwości? By zminimalizować szanse na wystąpienie ganglionu, należy wykonywać odpowiednie ćwiczenia rozciągające. Warto zwracać uwagę na regularne przerwy w czasie pracy przy komputerze. Każdą dolegliwość warto zgłosić specjaliście, żeby zapobiec ewentualnym powikłaniom.
W Centrum Ortopedii Sportowej posiadamy rozbudowaną i nowoczesną bazę diagnostyczną.