
Łokieć tenisisty - czy tylko?
Ból w okolicy łokcia, promieniujący do nadgarstka? Kłucie nasilające się podczas prostowania palców. To najbardziej powszechne objawy tzw. ŁOKCIA TENISISTY. Jednak nazwa jest mocno myląca, gdyż dolegliwość ta w niewielkim procencie dotyka sportowców, a jest domeną pracowników biurowych, którzy całe godziny spędzają przy klawiaturze komputera.
Przyczyny
Dolegliwości nie da się przegapić, gdyż ból jest uporczywy i powoduje trudności w codziennym funkcjonowaniu. Wyjmowanie laptopa z torby okazuje się nagle misją nie do przeskoczenia, a przeniesienie kubka z wodą z kuchni do salonu jest niezłym wyczynem. Skąd zatem problem "łokcia tenisisty"? Nadmierna eksploatacja ręki i powtarzalne ruchy, kreujące niewłaściwe wzorce ruchowe. Dochodzi do powstania zmian przeciążeniowych. Wówczas już nawet niewielki uraz może uszkodzić strukturę ścięgien, a nawet doprowadzić do ich naderwania.
Mając do czynienia z zapaleniem nadkłykcia bocznego kości ramiennej, należy podjąć rehabilitację, aby pozwolić nowo powstającej tkance wzmocnić się i właściwie stabilizować staw. Nieleczony problem prowadzi do trwałych uszkodzeń, a nawet niepełnosprawności. Jeżeli zatem myślisz, że samo przejdzie, to czym prędzej chwyć za telefon i umów się na konsultację, by rozpocząć celowane leczenie.
Objawy
- Przeszywający ból, który jest mocno dokuczliwy.
- Trudności w podejmowaniu codziennych czynności zawodowych - utrudnione pisanie na klawiaturze.
- Ból podczas dotyku i ucisku.
- Ograniczona ruchliwość (ścisk, obrót, chwyt, przeprost).
- Wyraźne osłabienie ręki.
- Mrowienie w okolicy łokcia.Nie wszystkie występują jednocześnie, pojawiają się stopniowo, z różnym nasileniem. Ale każda z tych dolegliwości mówi Ci wyraźnie - Twój łokieć, Twoje przedramię muszą zostać zbadane, zanim pojawią się konsekwencje trudne do wyleczenia.
Jak pomożemy Ci w Szpitalu św. Łukasza?
Nie działamy w ciemno, więc stawiamy na diagnostykę. Podczas wywiadu zdobywamy od Pacjenta informacje, które mogą nakierować nas na przyczynę wystąpienia dolegliwości. Podczas wizyty lekarz zbada kończynę, by ocenić stopień bolesności, siłę chwytu, ruchomość. Diagnozę dopełniają badania obrazowe, takie jak USG, MRI bądź TK, w zależności od charakteru dysfunkcji. Kompleksowość naszej placówki pozwala na ocenę stanu zdrowia Pacjenta oraz zaordynowanie leczenia/ rehabilitacji już na pierwszej wizycie.