
Na ratunek szyi
Ból karku dotyka nawet co trzecią osobę dorosłą. To dolegliwość występująca w przebiegu rozmaitych stanów – od przewiania czy przeciążenia mięśni po chorobę zwyrodnieniową odcinka szyjnego kręgosłupa. Do głównych przyczyn bólu zaliczamy:
- stres
- pracę przy komputerze
- stany zwyrodnieniowe
- stany zapalne w obrębie szyi
- prowadzenia mało aktywnego trybu życia
- przyjmowania niewłaściwej pozycji ciała podczas snu
W przypadku kiedy ból pojawia się od czasu do czasu, nie ma powodu do zmartwień.
Ból karku - co robić zanim udasz się do lekarza?
Jeżeli ból nie wynika z urazu, w celu zmniejszenia dolegliwości należy pamiętać o właściwym ułożeniu szyi w stosunku do kręgosłupa i ćwiczeniach lub masażach rozluźniających i wzmacniających układ mięśniowo-więzadłowy. Systematyczność odgrywa tu bardzo ważną rolę!
Nie należy jednak zapominać, że bóle karku mogą być też spowodowane zmianami zwyrodnieniowymi odcinka szyjnego kręgosłupa. Ostry, ciągnący ból szyi i karku promieniujący do głowy bądź łopatki. Problemy z koncentracją… to znak, że możemy podejrzewać zmiany zwyrodnieniowe (degeneracyjne) struktur kostno–stawowych. Występowanie takich dolegliwości każdego dnia jest sytuacją niebezpieczną, która wymaga konsultacji z lekarzem w celu ustalenia jej przyczyny.
Ból karku - leczenie
Jeżeli ból ma charakter ostry i przewlekły niezbędna będzie konsultacja z lekarzem, który zleci szerszą diagnostykę i zleci dalszą rehabilitację. Tego typu bóle mogą wymagać zastosowania farmaceutyków, takich jak leki przeciwbólowe i przeciwzapalne w formie zastrzyków. Nie należy również zapominać o rehabilitacji - w przypadku odcinka szyjnego kręgosłupa to głównie wykorzystywanie metod i technik o działaniu rozluźniającym.
Ból karku jest uciążliwy i nieprzyjemny, szczególnie gdy utrudnia wykonywanie najbardziej podstawowych ruchów. Nie bagatelizujmy go!
W Centrum Ortopedii Sportowej lekarze i rehabilitanci pomogą Ci wrócić do pełnej sprawności, tak szybko, jak to możliwe.