
Po czym biegasz?
Bieganie amatorskie co roku zyskuje coraz większą popularność. Osoby początkujące spotykają się jednak z wieloma problemami, na które odpowiedź wcale nie wydaje się być prosta. Jednym z podstawowych dylematów osoby rozpoczynającej swoją przygodę z tym sportem, jest wybór odpowiedniej nawierzchni do biegania. Dobór trasy powinien być uzależniony bezpośrednio od stopnia zaawansowania biegacza oraz od jego kondycji ogólnej. Poniżej przedstawiamy różnice dotyczące poszczególnych podłoży biegowych.
Asfalt
Wokół biegania po asfalcie istnieje pewnego rodzaju czarny PR. Popularne jest przekonanie, że jest to najbardziej kontuzjogenna nawierzchnia dla biegaczy. Czy na pewno? Ze względu na swoją twardość, podłoże to oddaje energię, natomiast miękkie ją pochłania. Dla osób chcących wykonywać treningi szybkościowe jest to bardzo dobre rozwiązanie. Dodatkowo dla biegaczy borykających się z problemami ze ścięgnem Achillesa będzie do trafny wybór. Twarda nawierzchnia utrzymuje większą stabilizację, nie obciążając tym samym stawów. Jakie z tego wnioski? Bieganie po asfalcie wcale nie jest takie straszne!
Kostka brukowa
I w tym wypadku należy uważać. Kostka brukowa to niewątpliwie jedna z najtrudniejszych powierzchni, z jakimi może mieć do czynienia początkujący biegacz. Ze względu na swoją twardość oraz nieregularne rozłożenie stanowi ogromne obciążenie dla stawów. Jeśli jest to możliwe, powinno się jej unikać.
Ścieżki leśne oraz trawa
Bieganie po lasach jest aktualnie jedną z najpopularniejszych form tej aktywności fizycznej. Kontakt z naturą pozwalający się wyciszyć oraz świeże powietrze umilają czas podczas treningu. Jest to również jedna z lepszych nawierzchni dla biegaczy. Ze względu na swoją miękkość amortyzuje kroki, a dodatkowo angażuje wiele mięśni głębokich poprzez swoją nieregularność. Jeśli masz możliwość, skorzystaj z tego rodzaju podłoża.
Jak widać istnieją lepsze oraz gorsze rodzaje nawierzchni przeznaczonych do biegania. Nie istnieje jednak złota zasada dotycząca wyboru podłoża, pozwalająca uniknąć wszystkich kontuzji. Bez względu na to jaką aktywność fizyczną uprawiasz, gdzie oraz kiedy, zawsze istnieje ryzyko wystąpienia urazu. W przypadku początkujących biegaczy bardzo ważna jest w tym aspekcie odpowiednia rozgrzewka. Przygotowanie stawów oraz mięśni do zbliżającego się wysiłku pozwoli uniknąć ewentualnych przeciążeń. Istotne jest również rozciąganie po przebytym biegu, w celu zminimalizowania możliwości wystąpienia ewentualnych spięć mięśniowych. Zdarza się jednak, że pomimo wykonania rozgrzewki, doboru najbezpieczniejszej trasy oraz późniejszego rozciągania pojawia się niespodziewanie kontuzja. W takim wypadku niezwłocznie należy zaprzestać wykonywania danej aktywności i skontaktować się ze specjalistą. W naszym zespole posiadamy lekarzy, którzy na co dzień borykają się z tymi samymi problemami co ich Pacjenci. Większość z nich prywatnie jest sportowcami, dlatego tematy urazów są im doskonale znane. Pamiętaj ruch to zdrowie, ale kontuzję zdarzają się każdemu.
Jeśli odczuwasz jakikolwiek dyskomfort po przebytej aktywności fizycznej, związany z aparatem ruchu, skontaktuj się z nami i umów wizytę. Z chęcią pomożemy Ci powrócić do pełnej sprawności, tak szybko, jak to możliwe.