
Ćwiczenia w domu? Czemu nie!
Nie płacisz karnetu, nie tracisz czasu na dojazd, robisz go kiedy chcesz - niewątpliwie trening w domu ma swoje zalety, zwłaszcza w obecnych czasach związanych z nawracającą epidemią. Tylko jak ćwiczyć, aby mieć efekty? Jak zmobilizować się do niego zmobilizować?
Motywacja!
Trening domowy może dać równie dobre efekty, jak inne formy aktywności: pomoże wzmocnić mięśnie, poprawić kondycję i zrzucić kilka kilogramów. Jednak o wiele trudniej się do niego zmotywować. Nikt nad nami nie stoi, więc kiedy pojawia się zadyszka odpuszczamy. Pamiętajmy jednak, że taki trening nic nie wnosi. Jeśli chcesz zadbać o swoje zdrowie i ciało musisz się zmotywować! Jak?
- Zaplanuj konkretne dni i godziny treningów
- Zaproś do ćwiczeń znajomych, wzajemna motywacja działa!
- Wyznacz sobie małe cele
- Przygotuj sobie ulubioną playlistę
Plan to podstawa
Do stworzenia osobistego planu treningowego, nie trzeba posiadać specjalistycznego wykształcenia trenera personalnego, kluczowy w tej kwestii jest odpowiedni podział treningu konkretnych partii mięśniowych na określone dni. Mięśnie na regenerację potrzebują ok. 72 godzin. Konieczność regeneracji mięśniowej wynika z powodu ulegających mikro urazom mięśni, które motywują mięśnie do odbudowy. W połączeniu z odpowiednią suplementacją, odbudowa zachodzi szybciej oraz przekłada się na przyrost masy mięśniowej. Trening cardio pomaga w zwiększeniu wydolności, ułatwia odchudzanie i wspomaga pracę układu sercowo-naczyniowego. Ćwiczenia powinny być wykonywane z dużą intensywnością i w krótkich odstępach czasowych. Badania naukowe świadczą o dobroczynnym wpływie takiego wysiłku fizycznego na funkcjonowanie mięśnia sercowego, który zapobiega udarom, otyłości i cukrzycy. Trening siłowy jest przeznaczony dla osób, których celem jest rozbudowa muskulatury.
Aby wykonać treningi bezpiecznie i uniknąć zbędnych kontuzji, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach:
- Miejsce do ćwiczeń musi zostać odpowiednio przygotowane. Warto odsunąć zbędne meble. Najlepiej ćwiczyć na macie bądź dywaniku, aby zmniejszyć ryzyko poślizgnięcia się
- Przed treningiem należy wykonać rozgrzewkę, która zwiększa możliwości wysiłkowe oraz zmniejsza ryzyko kontuzji. Doskonale sprawdzają się dynamiczne wymachy, krążenia ramionami i nogami w różnych płaszczyznach i pozycjach
- Ćwiczenia należy wykonywać w obuwiu sportowym lub boso, nie w skarpetkach
- W razie jakiegokolwiek bólu w mięśniach lub stawach trzeba przerwać wykonywane ćwiczenia
- Ćwiczenia powinny być wykonywane we własnym tempie, nie do wykończenia
- Przy wykonywaniu ćwiczeń, starać się wykonywać prawidłową technikę ćwiczeń
Pamiętajmy, że ruch to zdrowie. Czasem ciężko nam się zmotywować, ale gwarantujemy, że po zrobiony treningu będziemy zadowoleni, że udało nam się go zrobić.