Pandemia COVID-19 a sport

Od samego początku pandemii COVID-19 we wszystkich krajach zostały wprowadzone obowiązkowe środki ochrony indywidualnej i zbiorowej, obostrzenia dla przedsiębiorstw, szkół i zakazy ogólne dotyczące życia społecznego. Zakazy te stały się powszechne i mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa. Jak możemy zaobserwować, powyższe działania zakłóciły wiele normalnych aspektów życia, w tym sport i aktywność fizyczną. Wraz ze wzrostem liczby potwierdzonych przypadków i ofiar śmiertelnych większość krajów na świecie zaostrza przepisy dotyczące noszenia maseczek i pozostawania w domu, a wielu obywateli jest objętych obowiązkową kwarantanną.

Co słychać w profesjonalny sporcie?

Od początku pandemii w każdym profesjonalnym sporcie również zaszły zmiany, które dotyczą widowni, spotkań, ogólnych zasad prowadzenia meczów i innych. Na razie nie ma możliwości wznowienia wydarzeń sportowych w takim formacie, do jakiego byliśmy przyzwyczajeni przed pandemią.

Biorąc pod uwagę obecną sytuację trudno sobie wyobrazić, jakie działania prewencyjne moglibyśmy wdrożyć, aby sportowcy mogli bezpiecznie uczestniczyć w treningach, a co więcej, aby umożliwić fanom gromadzenie się w sposób podobny do tego, którym cieszymy się od tysięcy lat.

Czy amatorzy sportu czują się zniechęceni?

Uprawianie sportu dla amatorów odgrywa ogromną rolę i jest niezbędnym elementem ich codziennego dobrego samopoczucia.  Jak zauważyliśmy, wprowadzone niezbędne środki ostrożności mogą niestety być czynnikiem demotywującym podczas uprawiana aktywności fizycznej. Wiele osób rezygnuje z biegania, ćwiczeń na siłowni, piłki nożnej w towarzystwie znajomych. Społeczeństwo coraz bardziej przyzwyczaja się do spotkań online i siedzącego trybu życia. Jest to niewątpliwie problem, któremu musimy stawić czoło.

Uprawiaj sport w Trosce o swoje zdrowie!

Przypominamy, co może Cię uchronić od zakażenia:

  • podczas ćwiczeń utrzymuj dystans,
  • dbaj o higienę, myj ręce i używaj środka do dezynfekcji rąk,
  • jeżeli jest to możliwe, używaj własnego sprzętu,
  • zadbaj i przynieś ze sobą wodę do picia w butelce,
  • upewnij się, że trenerzy dezynfekują sprzęt do ćwiczeń,
  • zachęcaj dzieci do noszenia masek, gdy nie ćwiczą aktywnie ani nie bawią się,
  • nie spędzaj czasu, przed lub po treningu z nieznajomymi osobami, które również uprawiają sport.
  • pamiętaj o zasłanianiu ust i nosa.

Bądźmy szczerzy. Te wszystkie ograniczenia nie są komfortowe, a klimat jesienny i zimowy w Polsce jest niesprzyjający. Dni mokre, ponure, ciemne i przygnębiające są normą w tym okresie. Wiemy też dobrze, że istnieje większe ryzyko rozprzestrzeniania się wirusów i bakterii, które mogą być przyczyną różnych nieprzyjemnych objawów i chorób, takich jak kaszel, przeziębienie i grypa.

Dobrą wiadomością dla tych, którzy jednak mają dużo motywacji , nie poddają się i regularne uprawiają sport, jest fakt, że regularne ćwiczenia i aktywność fizyczna poprawiają sprawność organizmu, a w tym odporność.

W Szpitalu św. Łukasza specjaliści stawiają na zdrowie profesjonalnych sportowców, jak również amatorów sportowych oraz edukację dotyczącą bezpieczeństwa i aktywności fizycznej. Nie możemy zmienić tego, co się wydarzyło i w dalszym ciągu zmienia naszą codzienność, ale możemy zadbać o naszą przyszłość, dbając o zdrowy styl życia.

Masz pytania? Porozmawiaj z naszym lekarzem!