Co chcesz wiedzieć o szczepionce na COVID-19


Mijający rok zapewne przejdzie do historii jako ten, w którym świat musiał stanąć do nierównej walki z pandemią. Gdy w marcu zostały wprowadzone pierwsze poważne restrykcje, wierzyliśmy, że ten stan uda się możliwie szybko opanować. Mijały kolejne miesiące, a wirus wciąż krył przed nami wszystkimi wiele tajemnic. Świat medycyny podjął wysiłek, by w krótkim czasie wyprodukować szczepionkę, która pozwoli powstrzymać COVID-19, bądź możliwie szeroko ograniczyć jego rozprzestrzenianie, by chronić tych, którzy są najbardziej narażeni.

W miniony poniedziałek w Polsce zaszczepiono pierwsze osoby, głównie medyków. Od tej pory w mediach wręcz wrze od skrajnie rozbieżnych głosów na temat samego szczepienia i jego bezpieczeństwa.
Przygotowaliśmy dla Państwa serię cennych informacji, które pozwolą zrozumieć ten proces i samodzielnie podjąć decyzję.

Już na samym początku warto zwrócić uwagę na to, czym właściwie jest szczepionka, gdyż ich próbek powstają obecnie setki w dziedzinie samego koronawirusa. Działanie każdej z nich jest jednakowe. Ma za zadanie wprowadzić do organizmu patogen (lub jego imitację) o słabym działaniu, by pobudzić ludzki układ immunologiczny do zbudowania właściwej odpowiedzi. Tak przeszkolony układ odpornościowy rozpozna wirusa i będzie potrafił z nim walczyć.
Szczepionka mRNA jest stosunkowo nowa, jednak wciąż rozwijająca się technologia pozwala na osiąganie bardzo dobrych efektów w znacznie krótszym czasie. Jej działanie polega na tym, aby dostarczyć fragment mRNA z kodem genetycznym, by wyzwolić odpowiedź immunologiczną w formie inteligentnego antygenu. Praca nad mRNA jest o tyle skomplikowana, że jest to niezwykle delikatna cząsteczka, ultrawrażliwa na działanie podwyższonej temperatury oraz enzymów, naturalnie występujących w ciele człowieka.

Na ten moment do obrotu dopuszczono dwie szczepionki:

  • Pfizer/BioNTech (BNT162b2)
  • Moderna (mRNA-1273)

Ich dawki muszą być przechowywane w niskich szczepionkach, a mRNA chronione jest przez cząsteczki lipidowe, by bezpiecznie przetransportować je do komórek ludzkich, gdzie będą spełniały swoją rolę.
Mimo iż prace nad szczepionkami mRNA prace nie są prowadzone od dawna, już teraz wiadomo, że są wysoce bezpieczne, przez wielu uważane nawet za bezpieczniejsze od tych tradycyjnych. Udało się zminimalizować występowanie mutacji, co daje sporą dawkę optymizmu, popartego wiedzą medyczną.

Badania, które stale przeprowadzane są na osobach, które chorują, chorowały, bądź przeszły infekcję bezobjawowo, dały jasny sygnał, że przy styczności z aktywnym wirusem, organizm wytwarza silną odpowiedź immunologiczną, w której pośredniczą limfocyty T. To dało solidne podwaliny pod teorię, iż stworzenie szczepionki w znacznym zakresie pozwoli szybko zapanować nad pandemią koronawirusa.