ZWYCIĘSTWO wysokich lotów

Cóż to były za emocje! Jesteśmy ogromnie dumni ze zwycięstwa Kamila Stocha i fenomenalnego występu polskiej drużyny skoczków narciarskich na Turnieju Czterech Skoczni. Aż czterech Polaków uplasowało się w pierwszej dziesiątce tabeli. Poczuliśmy się dokładnie tak, jak dwie dekady temu, gdy razem z Adamem Małyszem wzbijaliśmy się do góry!

Jakie wnioski? Przede wszystkim ukłon dla zaangażowania i ciężkiej pracy przez cały rok, ba! przez całe lata przygotowań. Jak zawsze powtarzamy, na sukces składa się wiele czynników, które wszystkie razem, niczym koło zębate, napędzają maszynę prowadzącą do zwycięstwa.
Czy to w sporcie amatorskim, czy zawodowym, ogromną rolę odgrywa głowa. Stan umysłu, wewnętrzna mobilizacja, pomysł na siebie w tym konkretnym miejscu oraz wizja na to, gdzie będę, jak zrealizuję zaplanowane zadania. Słowo zaplanowane jest tutaj nie bez powodu. Incydentalne sukcesy są wynikiem szczęścia. Regularnie dobra forma to jednak coś zupełnie innego.
To efekt pracy nad sobą, mobilizacji mięśni, których pamięć nie jest doskonała. Jeżeli podejmiesz 30-dniowe wyzwanie „szczupły brzuch”, najpewniej zobaczysz efekty, których się spodziewasz, bo krótki dystans, jaki masz przed sobą, sprawi, że się nie wyłamiesz. Ale co się stanie, gdy porzucisz wyzwanie? Brzuszek bardzo szybko wróci do stanu oponki.
Tak samo jest w przypadku mięśni nóg, kręgosłupa, rąk. Trening ma sens tylko wówczas, gdy jest:

  • zaplanowany
  • regularny
  • mądry
  • uzupełniony dietą
  • powiązany z regeneracją
  • dostosowany do Twojego ciała
  • dostosowany do Twoich możliwości
  • właściwie przeprowadzony
  • zmieniony, gdy powoduje nieprawidłowości

Skoki narciarskie to nie zjazd na sankach. To gigantyczna praca całego ciała w połączeniu ze skupieniem i mądrą strategią.
Przed samymi skokami konkursowymi, skoczkowie również przygotowują się tak, by ciało było rozgrzane, elastyczne, przede wszystkim dla bezpiecznego skoku, bez kontuzji. Ćwiczenia te odbywają się na hali, gdzie zawodnicy używają wózków, imitujących moment wyskoku. Trenują pozycję najazdową, odbicia, ale także zadania ogólnorozwojowe.
Treningi z wózkami są szczególnie widowiskowe, gdyż zawodnicy wykonują je w najróżniejszych okolicznościach, na sali gimnastycznej, na hali sportowej, na parkingu, gdziekolwiek znajduje się gładka powierzchnia, po której swobodnie porusza się wózek. Zawodnik staje na nim, przyjmuje pozycję najazdową, następnie wózek rusza w stronę trenera, by ten złapał skoczka, który w odpowiednim momencie wybija się do skoku.

Jak widać, na efekt finalny składa się praca od rana do nocy, a właściwie nawet nocą, gdyż regeneracja organizmu sportowca jest jednym z najważniejszych elementów codziennej pracy nad dążeniem do doskonałości.
Zapraszamy do Szpitala św. Łukasza, który specjalizuje się w dbaniu o sportowców amatorskich i zawodowych, by pozwolić im uwolnić maksymalne możliwości, na które pozwalają im predyspozycje.