Rekonstrukcja ACL

Jeżeli mielibyśmy wskazać najczęstsze kontuzje sportowców oraz osób, które chętnie podejmują aktywność fizyczną, to w czołówce z pewnością znalazłoby się zerwanie więzadła krzyżowego przedniego (ACL). Jak dochodzi do kontuzji? Zwykle w efekcie nagłego skręcenia kolana, bądź jego silnego przeprostu. Narażeni na ten uraz są głównie zawodnicy, których dyscyplina związana jest z częstymi zwrotami, skokami oraz szybkimi zatrzymaniami. Przy takim przeciążeniu stabilizacja kolana zostaje zachwiana, w konsekwencji czego dochodzi do urazu. Kto raz zerwał więzadło ACL wie, że towarzyszy mu charakterystyczny dźwięk, ostry ból, a w dalszej kolejności obrzęk.

Co zrobić w wypadku kontuzji?
  • odciążaj kończynę
  • schładzaj staw z użyciem kompresu żelowego
  • trzymaj kończynę powyżej serca
  • skontaktuj się z naszym ortopedą

Wizyta u specjalisty jest niezbędna, gdyż zerwane więzadło krzyżowe nie potrafi zregenerować się samodzielnie. O tym, jaki będzie przebieg leczenia, zadecyduje lekarz.

Podczas wizyty przeprowadzimy niezbędne badania obrazowe, ale również testy fizykalne, dzięki którym będziemy mieli jasny obraz, w jakim stanie znajduje się kolano, jakie struktury zostały uszkodzone i w jakim stopniu. Często bowiem zdarza się tak, że poza zerwaniem więzadła krzyżowego przedniego ACL dochodzi do naruszenia torebki stawowej, czy łąkotki. Oceniamy poziom niestabilności, by podjąć decyzję o rekonstrukcji. Na tę decyzję składa się jednak znacznie więcej czynników, w tym wiek Pacjenta, ogólna kondycja fizyczna, siła mięśniowa.
Rekonstrukcję więzadła krzyżowego należy wykonać możliwie szybko, zwłaszcza, jeżeli mamy przed sobą sportowca, a czas między urazem i operacją wykorzystujemy na specjalistyczną rehabilitację, której celem jest poprawa siły mięśniowej i
Rekonstrukcję więzadła krzyżowego należy wykonać możliwie szybko, zwłaszcza, jeżeli mamy przed sobą sportowca, a czas między urazem i operacją wykorzystujemy na specjalistyczną rehabilitację, której celem jest poprawa siły mięśniowej i zbudowanie podstaw dla odzyskania pełnej ruchomości.
Wielu Pacjentów pyta nas, czy po zakończonym procesie leczenia będą mogli wrócić do wcześniej uprawianej dyscypliny sportowej. W Szpitalu św. Łukasza stawiamy sobie za główny cel, by przywracać sprawność, wykorzystując ogromne doświadczenie lekarzy oraz możliwości sprzętowe. Posiadamy jeden z najlepszych w Polsce aparatów do diagnostyki obrazowej – wysokopolowy Rezonans Magnetyczny Ingenia 3,0T. Dzięki temu możemy działać niezwykle precyzyjnie i skutecznie.
Pracujemy ze sportowcami, więc doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że właściwie postawiona diagnoza i szybka reakcja dają szansę na powrót do sprawności.
W kwestiach urazów sportowych zawsze podkreślamy, że najważniejsza jest profilaktyka. Jeżeli zatem uprawiasz sport amatorsko, pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu motorycznym. W razie problemów zapraszamy do naszych poradni, gdzie lekarze z wieloletnim doświadczeniem we współpracy z zawodowcami, dobiorą odpowiednią formę terapii.