
Jeżeli Twoje dziecko zostało oddelegowane do nauki w domu, macie przed sobą nie lada wyzwanie. I nie mamy tu na myśli wyłącznie kwestii związanych z edukacją. Dzieci w szkole doświadczają wielu emocji, zdarzeń, które każdego dnia kształtują ich osobowość. Już od progu szkoły witają się z rówieśnikami, by jak najszybciej opowiedzieć sobie najciekawsze historie, które spotkały je w czasie, kiedy spędzali go oddzielnie. Ta potrzeba socjologiczna ma ogromne znaczenie, gdyż zdecydowanie łatwiej komunikują się z kolegami, niż z rodzicami.
Uświadamiając sobie, że dzieci pozbawione są jednej z podstawowych potrzeb, jaką jest kontakt z drugim człowiekiem, będziemy w stanie lepiej mu pomóc. Zachęcamy do aktywności fizycznej, która nie tylko pobudza organizm, ale również uwalnia endorfiny – hormon szczęścia.
Ile godzin spędza Twoje dziecko przed komputerem na lekcjach online? Czy dbasz o to, by robiło sobie regularne przerwy i dotleniało organizm?
Przygotowaliśmy dla Was zestaw ćwiczeń, który warto wydrukować, powiesić w widocznym miejscu, ale przede wszystkim stosować.
Nie traktuj tej instrukcji jako polecenia wyłącznie dla dziecka. Zróbcie to razem! Mamy ogromną nadzieję, że zbliżająca się zima będzie na tyle bezpieczna, abyśmy mogli spotkać się na stoku. Rozruch, jaki zafundujecie sobie już teraz, kilkoma prostymi ćwiczeniami, będzie doskonałą podstawą do rozpoczęcia przygody z nartami, czy snowboardem. Bez względu na to, jakie masz plany, sprawność fizyczna podnosi odporność organizmu. Masz możliwość ćwiczenia na świeżym powietrzu? Jeszcze lepiej. Daj sobie tydzień i koniecznie podziel się z nami swoim samopoczuciem na naszym fanpage’u: FACEBOOK SZPITALA ŚW. ŁUKASZA
Aktywność fizyczna ma doskonały wpływ na kondycję fizyczną, ale również psychiczną. Zauważ potrzeby dziecka, postaraj się zrozumieć, że w sytuacji ogólnoświatowej pandemii ma prawo czuć się zagubione, zaniepokojone i zwyczajnie przestraszone. Prosty gest, wspólnie spędzony czas na ćwiczeniach, graniu w gry planszowe, czy spacer – na pewno pomogą w budowaniu pozytywnych relacji w domu.
Pamiętaj również o higienie cyfrowej. Zbyt długi czas spędzany przed ekranem telefonu, telewizora, czy tabletu niszczy wzrok i negatywnie pobudza organizm. Masz nad tym kontrolę?
Kolejny aspekt to niewłaściwa pozycja podczas lekcji online. Wygodne krzesło? Super! Ale czy jest właściwie użytkowane? Zwróć uwagę, jak siedzi Twoje dziecko. W przypadku, gdy skarży się na bóle kręgosłupa, karku, czy mięśni, skontaktuj się z naszą poradnią ortopedyczną. Wcześnie wychwycone zmiany są zdecydowanie łatwiejsze do wyprowadzenia.