Kontuzje, których możesz uniknąć

Pogodna jesień zachęca do podejmowania aktywności na świeżym powietrzu. Złote liście, ciepły podmuch wiatru to zaproszenie na jogging, czy wycieczkę rowerową. Jak to możliwe, że urazy zdarzają się jesienią tak często?
Z tego samego powodu! Kolorowe liście pokryte rosą są szalenie śliskie, a pod nimi niejednokrotnie kryją się błotniste kałuże. O wywrotkę nie jest zatem trudno, zachowaj zatem uwagę, by czerpać z jesieni to, co najlepsze. A jest tego sporo. Chociażby możliwość czerpania ze słońca witaminy D, potrzebnej nie tylko dla odporności, ale również jako tarcza ochronna przed osteoporozą.

Bez względu na to, czy uprawiasz sport amatorsko, czy zawodowo, nie rezygnuj z aktywności ruchowej. Przede wszystkim ubierz się odpowiednio. Termoaktywna odzież to doskonałe rozwiązanie, gdyż odprowadza wilgoć od skóry, chroniąc Cię przed wyziębieniem, a jednocześnie zapewnia właściwy komfort termiczny. Kolejny aspekt to obuwie. Jesienią bywa naprawdę ślisko, a to właśnie jest przyczyną największej liczby kontuzji, jaką zgłaszają nasi Pacjenci. Niepozorny liść może być odpowiedzialny za m.in. zerwanie ścięgna, uszkodzenie stawu, czy mikrowłókien mięśniowych.
W internecie czytamy niejednokrotnie, że osoby aktywne, które zostały obecnie uziemione na kwarantannie, przebierają już nogami, by wyruszyć na trening. I tu mówimy STOP! Pamiętaj, że osłabienie w trakcie choroby i tuż po niej również podnosi ryzyko kontuzji. Nie wracaj od razu na najwyższy poziom treningu. Pozwól sobie na rekonwalescencję, by dać siłę mięśniom do podjęcia wysiłku.

Co zrobić, jak kontuzja już nastąpi?

Przede wszystkim zachowaj spokój. Skontaktuj się z naszym ortopedą, podczas konsultacji dowiesz się, jak postępować z kończyną. Nie zawsze bowiem unieruchomienie stawu, bądź całkowite jego oszczędzanie przynosi najlepsze efekty. W wielu przypadkach staw należy mobilizować, by uszkodzone tkanki wróciły do prawidłowego wzorca ruchu. Jeżeli konieczne będzie podanie środka przeciwzapalnego, zdecyduje o tym lekarz.

Dbaj o siebie każdego dnia, dietą, ruchem, odpowiednim ubiorem.
A już niedługo pojawi się wywiad z niezwykle ciekawym człowiekiem. Znanym na Podbeskidziu z wielu szlaków biegowych. Dowiecie się, jak udało mu się pokonać chorobę i przetrwać czas kwarantanny. Bądźcie z nami na bieżąco.