Sportowe życie rodziny piłkarza

Mama 3 dzieci, żona piłkarza, aktywna kobieta, która motywuje i udowadnia, że niemożliwe nie istnieje: Ivana Zajacová:

Ortopedia sportowa: Gdybyś miała określić siebie 3 słowami, byłyby to:

Ivana Zajacová: Hiperaktywna, lubiąca zmiany, Mama.

OS: W Twoich social mediach widać jak bardzo aktywną jesteś kobietą. Jednak jesteś też żoną znanego piłkarza. Kto w Waszej rodzinie jest odpowiedzialny za wprowadzenie sportu w codzienny rytm dnia?

IZ: Razem z mężem jesteśmy bardzo zaangażowani w sport. To nie tylko nasza praca, ale też pasja. U nas w domu nigdy nie było przesiadywania na kanapie, zawsze – nawet jak była brzydka pogoda – wychodziliśmy w góry, na rower, narty, pobiegać. Duch sportu jest w naszej rodzinie, więc chcąc nie chcąc dzieci od małego wychowywały się w aktywnym rytmie. I choć zamiłowanie do sportu kształtowałam u nich świadomie, dzisiaj sami do niego ciągną. Synowie poszli w ślady taty – są piłkarzami, ale cieszy mnie też fakt, że gdy idę biegać, też chętnie mi towarzyszą. Właściwie teraz – ja im towarzyszę 😊, bo ich tępo i kondycja mnie momentami zaskakują.

OS: Masz trójkę dzieci i męża, jak znajdujesz czas dla siebie?

IZ: Sport to moja wielka pasja – motywuje mnie, relaksuje, dlatego też zamiast do kosmetyczki, czy do koleżanki na kawę wolę iść biegać. Bardzo dużo uwagi poświęcam mojej rodzinie – to dla mnie priorytet, ale pamiętam o tym, żeby znaleźć też chwilę dla siebie. To kwestia dobrej organizacji czasu.

OS: Jak się przełamać, żeby zrobić ten pierwszy krok?

IZ: Kluczem do sukcesu jest dyscyplina i regularność. Nie patrz na pogodę, porę dnia i stan samopoczucia – wyjdź z domu, zrób pierwszy krok, później będzie już z górki. Znajdź swoją dziedzinę sportu, w której czujesz się najlepiej – szybki spacer, bieganie, pływanie, rower, joga – wybierz coś, co Cię relaksuje i co sprawia Ci przyjemność.

OS: Twoja recepta na sportową rodzinę?

IZ: Przede wszystkim nie traktować sportu w rodzinie jako obowiązku, ale jako sposób na aktywne spędzenia wspólnego czasu. Z punktu widzenia rodzica, jest to o tyle ważne, że budujemy odporność dzieci i kształtujemy dobre i zdrowe nawyki. Ważne jest, żeby być przykładem dla naszych pociech, poświęcić im dużo czasu, uwagi, póki jeszcze mamy wpływ na ich przyzwyczajenia.

OS: Czy uprawianie sportu całą rodziną jest drogie?

IZ: I tak i nie, ale wygrywamy tym, że to my decydujemy jaki sport chcemy uprawiać całą rodziną. Modne ostatnio skitoury czy narty są drogie, ale można też skorzystać z usług wypożyczalni sprzętu. Nie ukrywam, że my korzystamy z takiej opcji, dzięki czemu możemy eksplorować świat sportu, dokładnie tak jak chcemy. Mam liczną rodzinę, daję swoim dzieciom szansę na rozwijanie swoich pasji w zależności od upodobań, jak dobrze wiemy – są one bardzo rozbieżne i zmienne.

OS: Jak dbasz o zdrowie swoje i dzieci?

IZ: Sport, dieta i regularne badania. To 3 najważniejsze elementy utrzymania w formie i zdrowiu mojej rodziny. Uczę tego swojej dzieci od najmłodszych lat i mogę z ręką na sercu powiedzieć, że to przepis na  życie w doskonałej kondycji. Zwracajmy uwagę na to co i w jakich ilościach jemy, ruszajmy się, pamiętajmy o profilaktyce i cyklicznych przeglądach naszego organizmu.

ORTOPEDIA SPORTOWA: Dziękujemy za owocną rozmowę i dużą dawkę motywacji dla całej rodziny 😊